Foliowanie szyb samochodowych - czyli ściemniamy zawodowo :-)

Przyciemnianie szyb samochodowych

Polscy kierowcy bardzo często korzystają z usługi foliowania szyb samochodowych. Jednak czy zawsze robią to zgodnie z polskimi przepisami? Postaramy się przedstawić wszystkie aspekty tzw. przyciemniania szyb samochodowych i mamy nadzieję rozwiać wątpliwości jakie pojawiają się wśród naszych klientów.

Ciemność! Widzę ciemność! Czyli co mówią na ten temat przepisy prawa?

70%... te wartość często można usłyszeć w rozmowach o przyciemnianiu auto szyb. Jeżeli mówimy o 70% to możemy mówić o przejrzystości. Tak polskie prawo określa jaka musi być przejrzystość po nałożeniu folii na szyby samochodowe. Oczywiście dotyczy to szyby przedniej oraz szyb przednich opuszczanych w samochodzie. Co więcej, niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że taką minimalną, siedemdziesięcio procentową przejrzystość ma 95% szyb w autach obecnie produkowanych. Wobec tego jakakolwiek ingerencja w przyciemnianie autoszyb może skutkować w czasie kontroli drogowej nie tylko mandatu ale też zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do czasu usunięcia folii z szyb. To przykre doświadczenie często związane jest również z wykonaniem dodatkowego, obowiązkowego badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów. Polskie przepisy nie określają jednak jaka musi być przejrzystość wszystkich szyb „za plecami kierowcy”. I wtedy powstaje pytanie jak powinno wyglądać profesjonalne przyciemnienie auto szyby …

Po pierwsze aspekt wizualny…

Sami musimy przyznać, że auta z przyciemnionymi szybami przyciągają wzrok. Auto nabiera sportowego charakteru a jego sylwetka staje się bardziej dynamiczna. Nie bez powodu w reklamach nowych aut wszystkie szyby są koloru czarnego, tak po prostu łatwiej zaprezentować i sprzedać nowy samochód. Dlatego też wielu naszych klientów decyduje się na foliowanie szyb. My też jesteśmy ZA!

Po drugie bezpieczeństwo…

Szyby przyciemniane zmniejszają ryzyko oślepienia zarówno światłem słonecznym, jak i reflektorami innych samochodów. Co więcej nałożona warstwa folii wzmacnia szybę i zmniejsza ryzyko wpadnięcia pokruszonego szkła do kabiny ( np. podczas wypadku czy uderzeniu kamienia wypadającego spod kół innego auta). Nie bez powodu też, znacząco zmniejsza się ryzyko włamania do samochodu przez zbicie szyby. Ktokolwiek kiedyś próbował zbić foliowana szybę, wie jakie jest to trudne przez co złodzieje często widząc auto z foliowanymi, przyciemnionymi szybami rezygnują z próby włamania.

Po trzecie chłodniej…

Szyby samochodowe przyciemniane nie pozostają też bez wpływu na siłę przenikania światła słonecznego do wnętrza auta – zmniejszają one przepuszczanie szkodliwego promieniowania UV przez szybę samochodową, a także spowalniają nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Klimatyzacja działa wydajniej, więc podróż staje się przyjemniejsza oraz tańsza.

Wszystko dla dzieci…

I teraz najważniejszy aspekt przyciemniania szyb poprzez foliowanie. Ile to razy w czasie jazdy dzieci narzekają na świecące słońce w oczy. Przylepiane osłony przeciwsłoneczne bardzo często nie spełniają swojego zadania, nie wygląda to tak atrakcyjnie jak przyciemnione auto szyby i jest problem z opuszczaniem szyb samochodowych. Dlatego jeżeli chcemy zapewnić komfort naszym dzieciom i przy okazji sobie należy jak najszybciej założyć folię przeciwsłoneczną!

Najważniejsza jest jakość folii i rzetelność wykonania usługi

Osoby, które zdecydują się na przyciemnienie szyb samochodowych muszą jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze: szyby oklejone niskiej jakości folią i dodatkowo przez osoby, które nie są do tego przeszkolone mogą być źródłem nie tylko częstszych kontroli drogowych, ale też spadku bezpieczeństwa. Łuszcząca się folia, ukryte pod nią bąble powietrza znacznie obniżają widoczność i estetykę pojazdu. Polecamy wykonywanie tego typu zabiegów tylko u sprawdzonych, autoryzowanych dostawców – takich jak Pilkington, który zapewnia najwyższą jakość materiałów i obsługi. Jeśli autoszyby zostały przyciemnione to efekt ten występuje zarówno w dzień ale również i niestety w nocy. Przyciemnione szyby samochodowe (nawet w ramach ustawowo przewidzianych limitów) powodują o zmierzchu i w nocy, spadek widoczności. Poza tym, tak jak w miesiącach letnich przyciemniona szyba jest naszym sojusznikiem w walce z gorącem – tak zimą może ona powodować wolniejsze ogrzewanie się wnętrza pojazdu. Pamiętajmy o tym.